Тема . БЕЗПЕКА З ІНСТРУМЕНТАМИ

Тема . БЕЗПЕКА З ІНСТРУМЕНТАМИ

Мета: спонукати учнів виконувати правила користування найуживанішими побутовими інструментами; виховувати обережність, охайність.

ХІД УРОКУ

1.   Робота із загадками

  • У легкого держака голова важка. (Молоток)
  • Я блискуча, я гостренька,

маю вічко маленьке,

за собою несу

довгу-довгу косу. (Голка)

Учитель. У вас вдома є молоток і голка, які допомагають дорос­лим ремонтувати й облаштовувати оселю. Це — інструменти. А яки­ми інструментами користуєтесь ви?

2.   Робота за підручником (С. 54—55)

—Розгляньте малюнки на с. 54. Назвіть зображені інструменти.

1)Розкажіть, якщо знаєте, як користуватися цими інструментами

2)Читання тексту.

3)Чи бачили ви, як просто і легко ваші татусі чи дідусі працю­ють з інструментами?

—Що треба робити, щоб не травмуватися ними?

—Чи можна брати інструменти без дозволу дорослих?

—Із чим необхідно бути особливо уважним?

4)Чому потрібно бути особливо уважним, користуючись голка­ми, цвяхами, шпильками?

5)Чому слід прибирати на місце дрібні інструменти одразу після користування?

6)Розгляньте малюнки на с. 55. Що роблять діти? Складіть ре­чення за малюнками.

—Які правила порушують діти?

—Хто з дітей чинить правильно?

7)Читання вірша Платона Воронька «Молоток».

—Куди кладе хлопчик молоток?

—Якими інструментами вчиться працювати хлопчик?

—- Для кого інструменти — справжні друзі?

-Як зберігаються інструменти у вас удома?

3.  Фізкультхвилинка

  1. Робота в зошиті (С. 33-34)

1) № 1. Розгляньте малюнок. Чому до цієї кімнати страшно за­йти? Які предмети становлять небезпеку? Чому? У нижній частині малюнка ви знайдете підказки. Які травми можна отримати?

До порядку ти звикай,

Іграшки всі прибирай.

Прибирай всі зайві речі —

Будеш ти тоді в безпеці.

Правило 3. Акуратно й обережно користуйся дверима, не встром­ляй руку в дверні отвори, не грюкай дверима.

Правило 4. На сходах не перегинайся через поруччя, дивися собі під ноги, тримайся правої сторони.

Правило 5. Не бігай по сходах, не штовхай тих, що йдуть попере­ду, не смикай дітей за рюкзаки, не став підніжки, не зупиняйся у дверях і проходах.

Учитель. Безцільно носячись коридорами, збиваючи все і всіх з ніг, шкодите своєму здоров’ю. Адже після такого «відпочинку» мо­же боліти голова, тьмяніти в очах; через вогкий одяг, що увібрав ваш піт, через мокре волосся легко застудитися. І добре, якщо обійдеться без розбитого носа, струсу мозку і поламаних кінцівок.

—Які основні правила користування сходами вам відомі?

—Для чого потрібні перила?

—Чи можна з’їжджати з перил? Чому?

—Для чого їх придумали? (Для зручності, безпеки)

—Доповніть правила поведінки на перерві.

Не смічу, поважаю працю чергових і прибиральниць. Якщо мені потрібно когось покликати, підійду до нього, а не кри­чатиму на весь коридор. Не галасую, розмовляю спокійним голосом. Не ображаю менших, не сварюсь з однокласниками. Граюся з друзями у різні ігри.

—Які ігри допомагають відпочивати?

—Що таке «азартні» ігри?

—Азартні ігри — це ігри, в яких можна що-небудь виграти чи програти, наприклад гроші, наклейки, кепси тощо. Азарт — це силь­не захоплення чимось. Під час такої гри людина хоче лише одного — виграти. Програш викликає в її душі злість, заздрість, бажання відігратися, тобто помститися. Поміркуйте, чи буде ваше здоров’я добрим, якщо довкола вируватимуть такі пристрасті. Азартні ігри відволікають дітей від навчання, здорового відпочинку. Не всі гра­ють за правилами: в тих, що програли, можуть вимагати гроші, цінні речі з квартири, можуть погрожувати фізичною розправою. Т’ому, щоб бути у безпеці і зберегти здоров’я, ніколи, ніде і ні з ким не грай­те в азартні ігри.

—Де в школі можна зустріти кухаря?

—Які правила поведінки в їдальні вам відомі?

Правило 1. Заходь до їдальні спокійно, дотримуючись черги.

Правило 2. За столом сиди спокійно і їж красиво.

Правило 3. Розмовляй тихим голосом із сусідами по столу.

Правило 4. В їдальні не бігай.

Правило 5. Не грайся столовими приборами.

—  Доповніть правила поведінки в їдальні. Сідаю за стіл і бажаю друзям: «Смачного!»

їм не поспішаючи, пережовую ретельно, не сворбаю. Із повним ротом не розмовляю, не сміюсь, їжею не граюсь, не розкидаю її.

Учитель. Чи може бути небезпечним туалет? Так, у туалеті мо­же бути відчинене вікно, через яке не можна перехилятися. Може бути засмічений умивальник, і вода стікатиме на підлогу, а на слизькій підлозі легко впасти й травмуватися. Тому, щоб не сталося біди, туалетом також треба вміти користуватися.

Розкажіть, чого не можна робити в туалетних кімнатах. (Відповіді дітей.)

 

Учитель. У спортивному залі цікаво, багато місця для розваг. Але найперше правило спортзалу — без учителя туди не заходити, не користуватися спортінвентарем. А якщо на уроках фізкультури ви виконуватимете всі рекомендації вчителя, тоді хвороби і травми не торкнуться вас.

Небезпека може сховатися й у шкільному дворі!

Шкільний двір

Правило 1. Уникай травм під час рухливих ігор і спортивних змагань.

Правило 2. Коли йдеш зі школи додому, іди через ворота. Через огорожу не лазь.

Правило 3. Під час перерви можна відпочити у дворі школи, але на дерева не лазь.

Правило 4. Грай у м’яча тільки в місцях для гри. Не грайся біля вікон.

Правило 5. На уроках фізкультури не користуйся спортивним знаряддям без дозволу вчителя. Виконуй правила техніки безпеки.

—Доповніть правила поведінки у шкільному дворі.

Не грайся і не відпочивай біля будівництва, біля смітників, на горищах і дахах.

  1. Робота за підручником (С. 63)

—Розгляньте малюнки.

Яка поведінка в школі може зміцнити ваше здоров’я, а яка — на­шкодити? Яке лихо може трапитися з дітьми?

6. Робота в зошиті (С. 41—42)

1) № 1. Розгляньте малюнки. У школі є місця, де необхідно бути особливо обережним. Назвіть їх. Дайте дітям поради.

 

2) № 2. Допишіть.

На перерві та після уроків у нашій школі молена гратися у таких місцях: …

3) № 4. Розгляньте малюнок. Які предмети лежать у портфелі Незнайка? Чим вони небезпечні? Які з них не можна носити учням до школи?

 

7. Підсумок уроку

— Які інструменти є у вас вдома?

—Що ви робите, щоб не травмуватися інструментами?

—— Чи берете ви інстрзяленти без дозволу дорослих?

—Чи прибираєте ви на місце дрібні інструменти одразу після ко­ристування?

—Розкажіть, як ви користуєтесь голкою; розкажіть, як ви ко­ристуєтесь молотком.

—Хто вас цього навчив?

—Чи дотримуєте ви Правил школяра?

—Які правила для вас виконувати найважче?

—Які місця у школі приховують небезпеку?

—До яких наслідків може призвести біг сходами?

—Чим може бути небезпечна їдальня? Коли саме?

—Що небезпечного може бути в туалеті?

—Які правила поведінки у спортзалі ви виконуєте?

—Яка небезпека може сховатися у шкільному дворі?

 

 

Тема. Твоя квартира. Будь обережним

Тема. Твоя квартира. Будь обережним

Мета: з’ясувати призначення кожної кімнати у квартирі (будин­ку) і важливості дотримання порядку в ній; з’ясувати сутність поняття акуратний; виховувати навички особистої гігієни, працьовитості; сприяти засвоєнню учнями правил поводження з електропобутовими приладами, водопроводом тощо.

Обладнання: малюнки кімнат, для гри «Якій людині належать речі» пенал, рюкзак, зошити.

ХІД УРОКУ

І. Актуалізація опорних знань

—Роздивіться малюнки. Що на них зображено?

ІІ. Повідомлення теми уроку

—Отже, ви вже зрозуміли, що на уроці йтиметься про нашу оселю.

III. Робота над новим матеріалом

—Оленка довго жила у селі з бабусею та дідусем. Але одного разу приїхали провідати донечку батьки і сказали: «Наша сім’я отримала простору квартиру. Ти, Оленко, теж матимеш окрему кімнату». Дівчинка схвильовано запитала: «А які меблі будуть у моїй кімнаті? Я ж незабаром піду до школи…»

—Допоможіть Оленці, розкажіть, які меблі стоятимуть у дитячій кімнаті.

—Як ви гадаєте, чи потрібна дитині окрема кімната? Для чого?

—Розгляньте малюнок (С. 57).

Назвіть зображені на малюнку приміщення.

—Які меблі, прилади розміщують на кухні?

—На кожній кухні є газова плита. Для чого вода потрібна? Чи знаєте ви, як користуватись нею? Яких правил техніки безпеки потрібно дотримуватися при користуванні газовою плитою?

—Запам’ятайте, що газ допомагає нам тільки тоді, коли правильно ним ко­ристуватися. При необережному поводженні він може спричинити лихо. Дітям вашого віку не можна користуватися газовими приладами.

Послухайте повчальну історію про ворону.

СТАВИШ ВОДУ НА ВОГОНЬ, ТО ПИЛЬНУЙ, НЕ ПРОВОРОНЬ!

«Нам провели на кухню газ! —
Ворона всім хвалилась,—
Цивілізація і в нас
Урешті-решт з’явилась!
Тож на обід зварю бульйон
Із жаб’ячої ніжки.
Поставлю горщик на вогонь.
Сама спочину трішки».
Заснула. А вода кипить,
Через краї вже ллється.

Потух вогонь. Ворона спить,

А газ над нею в’ється.

Надихалась ворона вщерть

І отруїлась газом.

Чекала на ворону смерть.

На щастя, цього разу

Біди не трапилось, бо грак

Через віконце бачив,

Як википів бульйон, і так

Все обійшлось неначе.

Він хутко викликав «Швидку»,

А також службу газу.

Ворона завдяки граку

Не вмерла цього разу.

Але пригода ця могла б

Кінець і інший мати

Коли горить на кухні-газ,

— Не час відпочивати!

В. Вутлім

—То яке ж значення має слово «проґавити»?

—За якими номерами потрібно викликати «Швидку», газову службу,

пожежників, міліцію?                                                 .      , «

—Чи є водопровід у вашій оселі? Про що потрібно пам’ятати, користуючись водопроводом?

—Не забувайте закривати крани. Не залишайте ганчірок, губок у раковинах, щоб не залити квартиру водою. Якщо ви виявили, що кран протікає, обов’язково повідомте дорослих.

—Розкажіть про ваші обов’язки на кухні. ‘ Фізкультхвилинка

—Які ще приміщення зображені на малюнку? Як їх використовують?

—Послухайте народну мудрість та спробуйте пояснити її зміст. Тримай хату, як у віночку, а рушничок на кілочку.

—Яким повинне бути наше житло? {Чистим)

—Що потрібно робити, щоб у квартирі було чисто?

—Як часто слід прибирати квартиру?

—Прибирання кімнати проводиться не рідше одного разу на тиждень, а ту­алету, ванної, кухні — двічі-тричі.

—Опрацювання матеріалу підручника «Як прибирати кімнату» (С. 58-61).

IV.Закріплення вивченого матеріалу

—Запам’ятайте, будь ласка, такі поради.

І дорослі, і малеча

Берегти повинні речі.

Книга, парта і стілець,

Сумка, зошит, олівець,

Посуд, одяг і взуття

Нам потрібні для життя.

—         Дбай про речі, не ламай,

—           Працю інших поважай!

.                                            В. Бутрім

Гра «Усе вміє, усе може»

—У наш час людині ніяк не обійтися без електричної енергії. Електрика все вміє, усе може, у кожній справі допоможе. Позмагаємося, хто назве більше електроприладів та механізмів, що використовуються в хатньому господарстві.

V.Підсумок уроку

—Коли ви залишаєтесь самі вдома, які правила безпечної поведінки ви маєте виконувати?

VI.Домашнє завдання

1)Опрацювати статтю підручника.

2)Дібрати загадки про електроприлади та механізми, що використовуються в хатньому господарстві.

 

Тема: Музика розповідає

Тема: Музика розповідає

Мета: формувати уміння сприймати музику як виражальне мистецтво; ознайомити з поняттям «нотний стан», «скрипковий ключ», «нота»; вдосконалювати вокальні, танцювальні навички; розвивати ритмічний слух, увагу; виховувати інтерес до музики.

Музично-дидактичний матеріал: П.Чайковський «Танець феї Драже», «Баба Яга»; поспівка «Перший клас»; пісня Б.Фільц «Морозець»; пісня Я.Степовий «Сніжинки»; музично-ритмічна вправа «Ось так»

Обладнання: портрет П.Чайковського, ілюстрації до пісень, малюнки музичних інструментів, казковий герой, дитячі музичні інструменти, DVD-плеєр, синтезатор, диски (1, 2 клас), дидактичний матеріал, цукерки

Хід уроку

І. Організаційний момент

1. Вхід під музику П.Чайковського «Марш дерев’яних солдатиків»

2. Музичне вітання «Перший клас»

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

— Сьогодні до нас на урок завітала добра фея, яка буде спостерігати за вашою роботою, поведінкою на уроці. За кожну правильну відповідь ви отримуватимете сніжинку, а в кінці уроку самих активних чекає сюрприз від феї.

ІІІ. Розспівування і засвоєння музичної грамоти

1. Ознайомлення із термінами «нота», «нотний стан», «скрипковий ключ»

В зошитах твоїх охайних

Зрозуміло все й звичайно:

Є там лінії й клітинки

І відмінні є оцінки.

Там шикуються в загони

Букв і цифр стрункі колони.

Тільки де ж значки музичні

В зошитах шукати звичних?

Для тих знаків особливих

Збудували хатку з ліній!

Їх не важко рахувать:

Раз, два, три, чотири, п’ять!

Має назву хатка та

Нотний стан.

Господинь у домі сім:

До, ре, мі фа, соль, ля, сі.

Щоб дверцята відчиняти,

Треба ключ надійний мати.

Ключ до музики — запам’ятай —

І скрипковим називай.

(під час читання вірша, вчитель на дошці на нотному стані прикріплює кольорові ноти по порядку, скрипковий ключ)

2. Первинне закріплення

— За допомогою яких музичних знаків можна записати музику?

— Скільки нот є? Назви.

— Де записуються ноти?

— Яку назву має ключ, що відкриває нотний стан?

— Які за висотою звучання бувають ноти?

3. Гра «Луна»

Мета: повторити звуки ЗО та ВІ; розвивати музичний слух.

ІV. Розучування пісні Я.Степового «Сніжинки»

1. Вступна бесіда

— Яка зараз пора року?

— За якими ознаками зима відрізняється від інших пір року?

2. Відгадування загадки

Срібна зірка біла-біла,

На долоню мені сіла.

А як сіла, то розтала,

Голуба водиця стала.

— Сьогодні на уроці ми розучимо нову пісеньку Якова Степового, яка так і називається «Сніжинки».

3. Виконання вчителем пісні

— Яка мелодія пісні? (ніжна, плавна)

— Який характер музики? (ніжний, лагідний, ласкавий, спокійний, добрий)

4. Розучування першого куплету по частинах

Мета: звернути увагу, що сильна доля припадає на другий склад, мелодія починається із затакту.

V. Музично-ритмічні рухи. Фізхвилинка із елементами танцю

VІ. Слухання музики П.Чайковського «Танець феї Драже», «Баба Яга»

— Композитор П.Чайковський досить часто у своїх творах змальовує героїв казок, і його музика настільки правдиво відображає казкових персонажів, що кожна людина може легко відчути цю казковість, слухаючи його музику.

— Послухайте музику П.Чайковського з балету «Лускунчик», у якому задіяні персонажі — дівчинка, солдат-лускунчик, казкова фея, яка має назву цукерок — фея Драже, та багато інших, і скажіть: до якого названого героя найбільше підходить ця музика? Хто з них може танцювати під неї?

1. Слухання. П.Чайковський «Танець феї Драже»

— Це танець феї Драже. Інструмент, на якому виконується ця мелодія, називається челестою. Це за його допомогою творяться такі чудові казкові звуки. Він схожий на маленьке піаніно, тільки всередині не струни, а металеві пластинки, по яких б’ють молоточки.

2. Аналіз прослуханого

— Як челеста допомагає розповісти про фею Драже?

— Добра вона чи зла?

— Чому ви так вважаєте?

3. Слухання. П.Чайковський «Баба Яга». Вираження рухами

— Яких героїв казок ви знаєте?

— Усі, кого ви назвали, робили добрі справи, допомагали людям. А хто їм заважав? (Баба Яга)

— Ось як про неї розповідається в одній казці: «Вранці прокинулася Баба Яга — кістяна нога у своїй хатиночці на курячих ніжках. Дивиться — немає Івана-Царевича. Кинулася навздогін з усіх сил. На залізній ступі скаче, тичкою поганяє, мітлою слід замітає — тільки вітер свистить, хмари розганяє…»

— Послухайте, як розповів П.Чайковський казку про Бабу Ягу в фортепіанній п’єсі, яку так і назвав «Баба Яга».

4. Аналіз прослуханого

— Якою Баба Яга зображена у п’єсі?

— Як розповідає про неї музика?

— Якими музичними засобами передає музика характер Баби Яги? (гучними, низькими)

5. Порівняння музичних образів

VІІ. Ритмічні вправи. Шумовий оркестр

— У чому різниця між ритмічними складами І та П

— Що означає цей знак Z?

— Проплескайте вправу І П Z І І

— Яку пісню нагадує цей ритмічний рисунок П І П І ?

VІІІ. Виконання пісні Б.Фільца «Морозець»

3. Виконання без музичного супроводу, а із супроводом шумового оркестру, виділяючи сильну долю кожного такту

4. Виконання з танцювальними рухами, музичним супроводом та шумовим оркестром

ІХ. Підсумок уроку

1. Опитування

— Скільки нот є? Назви.

— Де записуються ноти?

— Яку назву має ключ, що відкриває нотний стан?

— Які твори слухали?

2. Нагородження всіх дітей солодкими подарунками від феї Драже

Х. Вихід з класу під музику П.Чайковського «Танець феї Драже»

Тема: баскетбол

Тема: баскетбол

Мета: Вироблення навичкам володіння елементами техніки баскетболу.

Завдання:

1.Навчання техніці переміщень, техніці сполучення прийомів: ведення, кидка, підбора м’яча..

2.Розвиток координації, швидкості, швидкісно-силових якостей.

3.Виховання активності, самостійності, колективізму.

Тип заняття:вивчення нового матеріалу.

Метод проведення: фронтальний, груповий, індивідуальний, ігровий.

Місце проведення: Спортивний зал

Інвентар: баскетбольні м’ячі, гімнастичні мати, мультимедійний комплекс.

Час проведення: 45 хв.

Хід уроку

1. Вступна частина

1. Побудова, повідомлення завдань.

— Звернути увагу на спортивну форму, взуття

2. Бесіда: «Історія розвитку баскетболу» 6 хв

— Використовувати презентацію до уроку виконану в програмі «Power Point»;

3. Різновиди бігу:

— м’яч у руках:

а) обличчям вперед;

б) із захльостуванням гомілок;

в) з високим підніманням колін;

— ведення м’яча:

а) правою рукою;

б) лівою рукою;

в) почергове ведення

Біг у колоні, дистанція два кроки.

У кожного учня м’яч у руках: м’яч тримати двома руками від грудей.

— Стежити за правильною постановкою стоп, зберігати відстань між ногами.

— Стежити за роботою кистей рук, відскік м’яча до пояса. Найменший зоровий контроль за м’ячем

4. Загальрозвиваючі вправи з баскетбольними м’ячами:

(Розминка виконується по музику: Кар-Мен – «Лондон гудбай» ( CJ-Vito remix))

— перекидання з руки на руку (по дузі); 10 разів

— обертання навколо голови; 10 разів

— обертання навколо тулуба; 10 разів

— між ніг «вісімка»; 10 разів

— згинання рук у ліктьових суглобах (до грудей і назад); 12 разів

— випрямлення рук уперед і назад до грудей; 15 разів

— підняти руки нагору, зігнути лікті, опустити, повернути руки у вихідне положення; 12 разів

— м’яч за голову, нахили тулуба вліво й вправо; 5-6 разів у кожну сторону

— м’яч за голову, нахили тулуба вперед; 6-7 разів

— м’яч перед грудьми, присідання; 15 разів

— стрибки через м’яч. 12 разів

Основна частина

1. Техніка переміщень:

а) приставний крок — ривок;

б) пересування боком приставними кроками «змійкою» спиною вперед;

в) біг «змійкою» обличчям вперед

— переміщення приставними кроками по трикутнику 6х 6 метрів:

1) спиною вперед;

2) обличчям вперед;

3) правим боком;

4) спиною вперед;

5) обличчям вперед;

6) лівим боком.

Порядок виконання:

а) пояснення;

б) показ учнями — помічниками. Стежити за правильними переміщеннями, роботою рук і ніг у захисній стійці.

Стежити за правильною постановкою стоп, зберігати відстань між ногами.

2. Техніка сполучення прийомів: ведення, кидка, підбора м’яча;

— ведення, 2 кроки, кидок.

Ведення (обведений трехсекундної зони) правою рукою, 2 кроки, кидок однією рукою (правої) від плеча;

Підбор м’яча, ведення лівою рукою (обведений) 2 кроки, кидок однією рукою (лівої) від плеча.

мін Вправу виконують на одній половині площадки — дівчинки, на іншій — хлопчики. Оцінюється правильне ведення, кидок, підбор, ведення без пробіжок, правильний кидок.

4. Навчальна гра в баскетбол.

Гра повинна вестися в межах площадки. Не можна застосовувати грубі прийоми, а також бігати з м’ячем у руках (поки граю хлопчики, дівчинки виконують вправи на м’язи черевного преса).

Дівчинки -3 х 12 разів, хлопчики — 3 х 15 разів.

5. Штрафні кидки

Заключна частина

Тема: Т. КОЛОМІЄЦЬ «ЛІЧИЛКА-НЕБУВАЛИЦЯ»; Г. БОЙКО «СКОРОМОВКА-НЕБУВАЛИЦЯ»; «ПРИКАЗКА-НЕБУВАЛИЦЯ» (З НАРОДНОГО))

Тема: Т. КОЛОМІЄЦЬ «ЛІЧИЛКА-НЕБУВАЛИЦЯ»; Г. БОЙКО «СКОРОМОВКА-НЕБУВАЛИЦЯ»; «ПРИКАЗКА-НЕБУВАЛИЦЯ» (З НАРОДНОГО))

Мета : продовжувати ознайомлювати учнів із небилицями-небувалицями; показати, що вони мають різну форму; удосконалювати навички свідомого виразного читання; розвивати творчу уяву учнів; виховувати любов до рідної мови.

ХІД УРОКУ

І. Організація класу

Всі сідайте тихо, діти,

Домовляйтесь не шуміти,

Руку гарно підіймайте,

На уроці не дрімайте.

Щоб не було нам мороки,

Всі готові до уроку.

Тож гаразд, часу не гаєм

І урок вже починаєм.

ІІ. Мовна розминка

1.Читання чистомовки.

Ма-ма-ма — прийшла до нас зима.

Ло-ло-ло — кучугури намело

Ем-ем-ем — саночки візьмем.

Дем-дем-дем — на гірку підем.

Ам-ам-ам — ой, весело нам.

2.Читання скоромовки.

Дзвоник дзвінко задзвенів,

Джмелик бджілку розбудив.

Фонетична зарядка.

-Як капає дощ?(Кап-кап)

-Як гуркоче грім?(Гр-р-р)

-Як дзищть комар?(Дз-дз)

-Як сичить змія?(С-с-с)

-Як шумить вітер?(Ш-ш-ш)

3. Вгадай предмет за ознаками.

Білий, пухнастий, м’який —… (сніг).

Холодна, люта, морозна —… (зима).

Злий, тріскучий, лютий —… (мороз).

4. Гра «Блискавка».

Сніг, зима, іній, мороз, заметіль, холод, холодний.

—Яке слово зайве?

—Яким одним словом можна об’єднати всі ці слова? (Зима)

ІІІ. Перевірка домашньої роботи

—           Перевірка  віршів напам’ять з книжки « Позакласне читання».

IV. Опрацювання вірша Т. Коломієць «Лічилка-небувалиця»

—Небувалицями бувають не тільки вірші, а й лічилки, скоро­мовки, приказки.

1. Гра «Бджілки». Напівголосне читання учнями лічилки.

—Чи сподобалася вам лічилка?

—Коли діти використовують лічилки?

—Прочитайте виділені слова. Від яких слів вони утворилися?

2. Гра «Хто краще?»

Конкурсне читання вірша учнями в парах.

3. Читання лічилки «дощиком».

4. Гра «Добери риму».

Хапатиму — питатиму; зозулиця — жмуриться; озивається — заливається.

V. Опрацювання скоромовки Г. Бойка

1. Читання скоромовки учнями мовчки.

—Які слова звучать однаково, а мають різне значення?

—Читаючи скоромовку, робіть паузу після слова сто.

2. Читання скоромовки «дощиком».

3. Гра «Хто краще?»

Конкурсне читання скоромовки.

VI. Опрацювання приказки-небувалиці

Гра «Бджілки».

Напівголосне читання учнями приказки, кожен — у своєму темпі.

  1. Робота в парах.

Читання приказки в парах.

Гра «Хто краще?»

VII.        Підсумок уроку

—    Чи сподобався вам урок?

—Що нового дізналися?

VIII.       Домашнє завдання

Відповідати на запитання (С. 38).

 

Тема уроку: Видатний письменник України Михайло Коцюбинський. Оповідання “Маленький грішник”

Тема уроку: Видатний письменник України Михайло Коцюбинський. Оповідання “Маленький грішник”
Мета уроку: Коротко ознайомити учнів з особистістю М.Коцюбинського, опрацювати зміст оповідання “Маленький грішник”, розкрити його тему, вчити учнів давати характеристику дійовим особам. Розвивати навички правильного, виразного читання, читання вголос і мовчки. Виховувати слухняність, чесність.
Обладнання: портрет М.Коцюбинського, твори письменника для дітей: “Харитя”, “Ялинка”, “Маленький грішник”, “Десять робітників”, казки “Два цапки”, “Дві кізочки”, “Івасик і Тарасик”; читанка 4(3), дошка.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
— Яке було домашнє завдання? (Навчитися виразно читати і розповідати казку І.Франка “Три міхи хитрощів”).
— В яку пору року відбуваються події, відображені в казці? (Це було восени, коли дозріває виноград).
— Прочитати в особах першу розмову Лисички і Їжачка (Учні читають).
— Який малюнок намалювали б до цієї частини?
— Описати, якою уявляєте Лисичку, що потрапила у сильце?
— Як порада Їжачка допомогла Лисичці?
Читання в особах від слів “Пішли у двох…” до кінця казки.
— Як виявилась нечесність, боягузтво і зрада Лисички?
— Розповісти, як Лисичка була покарана?
— Чому вчить казка “Три міхи хитрощів”? (Казка вчить бути чесними, справедливими, бути вірними друзям).
— Які ще казки І.Я.Франка ви читали? (“Лисичка і Журавель”, “Фарбований лис”).
— Іван Якович Франко дуже любив дітей. Він хотів, щоб діти зростали дужими, розумними, чесними, справедливими. Цьому вчив, це виховував у дітях своїми казками.
(Оцінювання відповідей учнів, мотивація оцінок).
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів і повідомлення теми і мети уроку.
— Сьогодні на уроці ми продовжимо знайомитись з видатними письменниками України і ознайомимося з письменником М.Коцюбинським та опрацюємо зміст оповідання “Маленький грішник”.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Ознайомлення з особистістю М.Коцюбинського.
— Перед вами портрет Михайла Михайловича Коцюбинського. Давайте прочитаємо написані на дошці його слова:
“Хто щасливий? Той, хто дає багато, а бере наймеш. На чиїх слідах виростають найкращі квіти? Хто по своїй дорозі розкидає для вжитку всіх самоцвіти”.
М.Коцюбинський
На дошці напис:
“17 вересня 1864 року, м.Вінниця”.
— Народився Михайло Коцюбинський 17 вересня 1864 року в місті Вінниці. У дитинстві був слухняним, добрим хлопчиком, дуже уважним і старанним учнем, гарно ставився до своїх друзів у школі, до своїх сестер і брата. Вчився добре, любив читати книжки. На долю сім’ї випало лихо: осліпла мати, батько залишив родину. Турботи про сім’ю бере на себе Михайло, який одночасно і вчиться, складає іспит на народного вчителя, вчителює і пише свої твори. У творах зображує життя селянської бідноти, поневіряння, засуджує несправедливість.
М.Коцюбинський багато написав і для вас, діти. Це твори, які ви вже читали “Десять робітників”, “Харитя”, “Ялинка”, “Про двох цапків”, “Дві кізочки”, “Івасик і Тарасик” і “Маленький грішник” (будемо сьогодні читати), а також ще ряд інших.
Помер письменник 25 квітня 1913 року після хвороби. Похований у місті Чернігові.
2. Підготовка до сприймання твору.
— Зараз ми будемо читати оповідання Коцюбинського “Маленький грішник”. Але в ньому зустрінуться слова, які можуть бути вам незрозумілими. Прочитаємо ці слова з дошки.
Торговиця – місце на базарній площі, де торгують худобою.
Юпка – верхній одяг.
Шати – багатий одяг.
Покопотіти – побігти дрібними кроками.
Гринджалята – низькі і широкі сани.
3. Первинне ознайомлення з твором.
— Я почну читати оповідання, а ви уважно слідкуйте, бо хтось буде продовжувати. Зверніть увагу на те, про кого розповідається в оповідання і кого так назвав автор: маленький грішник.
(Спочатку читаю я, потім учні продовжують).
Ланцюжкове читання.
4. Бесіда після читання твору.
— Про кого розповідається в оповіданні? Чому оповідання називається “Маленький грішник”?
— Про які часи йдеться в оповіданні? (Події, описані в оповіданні відбуваються за часів царату).
— Який епізод з оповідання вас найбільше схвилював? Чому?
5. Робота над текстом оповідання.
— Прочитайте опис природи в першій частині оповідання від слів “Дмитрик, восьмилітній хлопчик…” до слів “Ярино! А несіть швидше води…” (Учень читає).
— Що говориться про настрій Дмитрика? (Дмитрикові було сумно, йому шкода своєї мами).
— Знайти і зачитати опис зовнішності Дмитрика. Про що свідчить його одяг? (Одяг був з матері, бо він великий. Хлопчик був бідний, на ньому порваний одяг).
— Прочитати в особах розмову Дмитрика та Гаврилка про те, як треба жебрачити.
— Якими ви уявляєте хлопчиків? (Бідними, голодними).
— Що ви можете сказати про вдачу Гаврилка? (Він намагається жити за рахунок інших).
Фізкультхвилинка
Буратіно потягнувся.
Раз – нагнувся, два – нагнувся.
Руки в сторони відвів.
Ключик, видно, загубив.
А щоб ключик нам знайти,
Треба всім в похід піти.
1, 2, 3, 1, 2, 3.
Треба всім в похід піти.
— Прочитати початок другої частини оповідання до слів “Дмитрик, вагаючись трохи, віддав гроші”.
— Як виявилось тут ставлення Дмитрика до своєї матері? (Дмитрик неслухняний, легковажний).
— Прочитати мовчки. Який злочин вчинили діти? Які думки гнітили Дмитрика, коли він згадав, що вони пограбували бідного діда? (Дмитрик зрозумів, що так погано чинити, але боявся Гаврилка, щоб той не глузував).
— Яке горе спіткало Дмитрика? (Дмитрик попав під коні; у нього померла мати).
— Що переживав хлопчик у лікарні? Як думав жити далі? (Дмитрикові було шкода мами. Він переживав, хто його нагодує, зодягне,  каліку? Хлопчик вирішує не старцювати, не дружити з Гаврилком, а самому заробляти гроші на хліб).
6. Характеристика дійових осіб оповідання.
— Назвіть дійових осіб оповідання. (Дмитрик, Марійка, Гаврило, мама Дмитрика, тітка).
— Давайте поговоримо про Дмитрика. Який він? (Дмитрик – 8-річний хлопчик. Одягнений у стару мамину одежу).
— Які стосунки між Дмитриком, Гаврилком і Марійкою? (Дмитрик, Гаврило і Марійка дружать, але ця дружба не чесна, бо Гаврило використовує Дмитрика, штовхає дітей до поганих справ).
— Чи справді Дмитрик повністю підвладний Гаврилкові? Як він ставиться до матері? (Дмитрикові шкода хворої матері, але він прагне ласощів, забав, які не спроможна дати йому мама).
— Кого звинувачує Дмитрик у тому, що сталося? (Він звинувачує себе).
— Що вирішує хлопчик у лікарні?
— Отже, Дмитрик, хоч і любив маму, але через свою неслухняність, легковажність був до неї неуважним, не слухався її наказів. І це стало причиною його горя.
V. Підсумок уроку.
— Про що сьогодні ви дізналися на уроці? З чим ви познайомилися?
VI. Домашнє завдання.
— Підготуватись виразно читати твір “Маленький грішник”. Слабші читають 1 частину, сильніші – весь твір. Уміти розповідати зміст твору, характеризувати головного героя.

Конспект уроку читання №2
Клас: 3
Тема уроку: Каїн і Авель (Біблійна легенда).
Мета уроку: Формувати уміння розрізняти ознаки доброго і лихого, усвідомлювати неминучість кари за вчинене зло. Розвивати навички правильного, виразного, свідомого читання. Виховувати почуття порядності, милосердя, терпимості у ставленні до близьких і чужих людей, осуду жорстокості, заздрощів, ненависті.
Обладнання: Біблія для дітей, читанка 3(2), дошка.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Щоб урок пройшов немарно,
треба сісти рівно й гарно.
ІІ. Актуалізація знань учнів.
1. Мовна хвилинка.
Вивчення скоромовки:
Троянди тендітна краса,
в пелюстках тремтлива роса.
(Скоромовка написана на дошці. Спочатку учні читають скоромовку мовчки для ознайомлення, потім вголос – хором; промовляння скоромовки повільно, швидко і максимально швидко хором, індивідуально).
2. Робота над прислів’ями про добро і зло.
У кого совісті нема – нема й сорому.
Язиком – ось “я”, а на ділі свиня.
З поганої трави не буде доброго сіна.
Не з доброї муки зліплений.
Сам себе раз у рік любить.
(Діти пояснюють, як вони розуміють прислів’я).
ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку
— Сьогодні ми опрацюємо біблійну легенду “Каїн і Авель”, визначимо, якою повинна бути людина.
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Підготовка учнів до сприймання твору.
Бесіда:
— Діти, чи знаєте ви, що таке Біблія? (Біблія – це книга книг, суперкнига; це книга, яка дана Богом, книга про Бога, про його любов до людини, про народження, життя, смерть і воскресіння Ісуса Христа).
— Ми вже читали багато легенд і знаємо, що це таке. А як ви думаєте, що таке біблійна легенда? (Це легенда, сюжет якої взято з Біблії).
— Про що розповідається в Біблії уже на перших її сторінках? (Про створення світу, про перших людей).
— Як звали перших людей? (Адам і Єва).
2. Перше читання твору.
— Зараз я прочитаю легенду, а ви уважно слухайте, а потім скажете, про кого розповідається в цій легенді.
(Читаю легенду).
3. Бесіда після першого сприймання твору.
— Про кого ця легенда? Як звали братів? Хто були їхні батьки?
4. Читання легенди учнями.
— Зараз легенду будете читати ви, але спочатку потрібно навчитися правильно читати слова, які є у легенді. Ці слова у нас виписані на дошці:
Заздрив, випасав, покотилася, благословилася, ненавидів, луками, довідається, вартівник, блукав, полюбили, складається, зненавиділи.
Ланцюжкове читання (учні читають по одному абзацу).
Фізкультхвилинка
Встаньте діти, посміхніться.
Землі нашій наклоніться.
За щасливий день вчорашній.
І до сонця потягніться.
В різні боки похиліться.
Веретеном покрутіться.
1 – присядьте, 2 – присядьте
І за парти тихо сядьте.
5. Бесіда за малюнком з метою перевірки і усвідомлення змісту твору.
— Розгляньте, діти, малюнок у своєму підручнику і скажіть, кого на ньому зображено. Як ви думаєте, хто з цих братів Каїн, а хто Авель? Яким був Каїн? Знайдіть слова, якими змальовано Каїна. Що з цього, що ми прочитали, видно на малюнку? (Каїн – дуже зла людина).
— Який був молодший брат – Авель? Знайдіть у легенді рядки, де сказано про Авеля. Як це показано на малюнку? (Авель веселий, добрий, грає на сопілці, біля нього пташки).
— Які почуття у вас викликали поведінка і характер Авеля?
— Як Каїн ставився до свого брата? Який злочин він вчинив?
6. Повторне читання легенди.
Мовчазне читання.
Вибіркове читання.
— Прочитати частину легенди, де сказано про те, як брати розпалювали вогонь.
— Прочитати те, що стосується заздрощів Каїна.
— У чому був переконаний Каїн, вчинивши кривавий злочин? Прочитайте рядки, де про це сказано.
— А хто ж став справжнім свідком братовбивства?
— Яке запитання ставили злочинцю дерева, зірки, птахи, всесвіт? Як говорять про лиху, заздрісну людину?
— Що прославляє і засуджує легенда?
Гра “Небо – земля”.
7. Робота над значенням слів, висловів.
— Які слова, вислови вам незрозумілі? Поясніть вислови: “не слухався вогонь злих Каїнових рук” (не горів); “на світ благословилося” (почало світати); “очима косує” (на всі боки озирається); “прокляли” (осипали прокльонами – словами, що виражають різний осуд).
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Бесіда:
— Про кого сьогодні дізналися з легенди “Каїн і Авель”?
— Які риси характеру були у Каїна, а які у Авеля?
— Що вчинив Каїн? Що у легенді засуджується, а що прославляється?
2. Творча робота.
— Прочитайте прислів’я на дошці. Визначіть, до яких частин легенди вони відносяться.
1. Той, хто любить тільки себе, ненавидить людей.
2. З самого початку думай, який буде кінець.
3. Кров людська не водиця, проливати не годиться.
4. Від своєї совісті не втече.
VI. Підсумок уроку
— Сьогодні на уроці ми прочитали біблійну легенду “Каїн і Авель”. Автор легенди – народ, який хотів підкреслити, що зло завжди буде покаране. За свої вчинки треба відповідати перед Богом, людьми, своєю совістю.
Народ закликає нас творити добро, нести людям і природі радість щастя, добробут.
VII. Домашнє завдання (диференційоване).
1. Вибрати уривки з легенди, які найбільше вразили, та навчитися переказувати їх близько до тексту.
2. Прочитати останні вісім абзаців легенди і поставити до них запитання.

Конспект уроку читання №3
4(3) клас
Тема уроку: Л.Глібов. Байка “Зозуля й Півень”.
Мета уроку: Розширювати знання учнів про творчість Л.Глібова, про жанр байки. Розвивати образність мовлення, виразність читання. Виховувати справедливість, чесність.
Обладнання: портрет Л.Глібова, персонажі байки: Зозуля й Півень, малюнки до байки, читанка 4(3), дошка з записами.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Девіз уроку (на дошці):
Сторінки бережно гортаю, всі тексти швидко я читаю. Читати дуже я люблю і стисло текст перекажу.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
— Яке було домашнє завдання? (Навчитися виразно читати байку Л.Глібова “Вовк і Кіт”, вміти читати в особах).
Читання байки учнями – конкурс на виразне читання.
Читання байки в особах.
— Хто найкраще прочитав? Чим сподобалося читання?
— Чого Вовк забіг у село? Від кого він хотів сховатися?
— Чому жодна порада Кота не підходила Вовкові?
— Що в поведінці Вовка особливо засуджується? Яка головна думка байки? Як ви розумієте прислів’я “Що посіяв, те й пожнеш”?
(Виставлення оцінок учням, кожна оцінка мотивується).
ІІІ. Підготовка до сприймання нового матеріалу.
— Діти, хто з вас пам’ятає, що таке байка? (Коротке оповідання чи вірш із повчальним висновком).
— На минулому уроці ви ознайомилися, а на сьогодні навчилися виразно читати байку “Вовк і Кіт”. Хто автор цієї байки?
— Що ви знаєте про Леоніда Глібова?
— Перед вами портрет байкаря. Подивіться на дошку. Що означають числа?
Леонід Глібов (1827-1893), с.Веселий Поділ.
(Підсумовую відповіді учнів).
— Видатний український письменник Леонід Глібов народився в с.Веселий Поділ на Полтавщині, писав вірші, пісні, віршовані загадки, п’єси і байки. Байок Глібов написав аж 107.
— Які байки Глібова ви вже читали? (“Чиж і Голуб”, “Коник-стрибунець”, “Вовк і Кіт”).
— Кого описує автор у образі тварин? (Під образами тварин автор розуміє людей).
— Для чого пишуть байки? (У байках висміюють все лихе, щоб люди не робили так).
— А тепер відгадайте загадки:
Ку-ку, ку-ку! – кричу я в лісі,
На зріст маленька, свитка сіренька.
(Зозуля).
(Показую малюнок)
Двійчаста і розгониста хода,
Іде – як цар до трона,
На голові – корона.
(Півень)
(Показую малюнок),
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
— Сьогодні ми ознайомимося з байкою “Зозуля і Півень”, яку написав Л.Глібов, і навчимося виразно читати її.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Підготовка учнів до сприймання твору.
— Діти, чи розумієте ви значення слова “підлесливий”? (Це людина, яка хоче вислужитись, показати себе надто відданим, говорить у вічі одне, а має на думці інше; це людина, яка хоче піддобритись до когось і за це його слухає, вихваляє).
— Отже, підлеслива людина, це та, яка догоджає кому-небудь надмірно, незаслужено, вихваляє когось, щоб піддобритися. Сьогодні ми ознайомимось із значенням цього слова, прочитавши байку “Зозуля і Півень”.
— А чи чули ви, як “співає” півень, зозуля? (Вони не співають. Півень кукурікає, а зозуля кує).
— А що роблять солов’ї, синички? (Соловейко виспівує гарні мелодії травневими ночами. У народі кажуть про тих, хто гарно співає, виспівує, як соловейко”).
2. Перше читання твору.
Читаю байку “Зозуля й Півень”.
— А зараз ви будете читати байку, але спочатку потрібно навчитися правильно читати слова, які зустрінуться у нашій байці.
Словникова робота.
На дошці слова:
Жалібненько, пшениченька, мерщій, безталанне, знічев’я,
Самостійне мовчазне читання байки.
Прочитайте байку про себе і скажіть:
— За що хвалили одні одного Півень і Зозуля?
— Чи відвертими, справедливими були ці вихваляння?
3. Повторне читання байки.
Читання байки вголос.
4. Робота над ідейним спрямуванням тексту.
— Якими ви уявляєте собі Півня і Зозулю? За що вони хвалили одне одного? Якими були ці вихваляння? (Нещирі, несправедливі вихваляння).
— Знайдіть у байці і прочитайте слова, в яких передано головну думку твору.
— Як ви розумієте прислів’я “Рука, як кажуть, руку миє”?
— Запам’ятайте це прислів’я і користуйтесь ним при нагоді у своєму житті.
Фізкультхвилинка
Лапки в боки, вгору вушка,
Скачуть білочки-подружки.
1, 2, 3, 4, 5 –
По гілках вони летять.
Кожен ранок на галяві
Роблять білки вільні вправи.
1, 2, 3, 4, 5 –
Люблять білочки стрибать.
5. Аналіз зображувальних засобів.
— Як звертаються тут дійові особи один до одного? Прочитайте, як Півень вихваляє спів Зозулі.
— Прочитайте відповідь Зозулі. З чим вона порівнює спів Півня?
(Зіронько моя, куме, голубонько, кралечко моя, братику – ласкаві і доброзичливі звертання).
— Якими словами вони характеризують “спів” один одного?
(Веселенько, жалібненько, тонесенький, милесенький голосочок – знову дуже ласкаво).
— Чи свідчать ці вихваляння про наявність голосу в Зозулі чи Півня? Про їхній гарний спів? Чому автор вибрав ці слова, а не інші, які характеризують дійсно гарний спів? (Тому, що нічого такого про їхній спів не можна сказати).
— Про що говорить автор таким чином? (Про підлесливість, нещирість персонажів).
— Як автор доводить це? (Порівняннями: виспівуєш, наче жар-птиця, як соловей).
— Чи можна порівняти Півня з жар-птицею, а Зозулю з соловейком? Чи справедливі ці оцінки? (Ні).
— Чиїми словами автор передає правду в байці? (Словами горобця і автора).
— Які негативні риси зображені автором у байці? (Нещирість, улесливість, що принижують гідність людини).
— Які почуття висловив автор у байці? (Незадоволення, обурення).
6. Робота над виразністю читання байки.
— Як потрібно читати (з якою інтонацією) вихваляння Зозулі і Півня? (Нещиро, підлесливо). А як слова горобця? (Голосно, передаючи правду). Слова автора?
7. Читання байки в особах.
— Що потрібно, що прочитати цю байку в особах?
— Скільки осіб треба для читання байки? Хто саме? (Зозуля, Півень, Горобець, автор).
VI. Підсумок уроку.
— Що сьогодні нового дізналися на уроці?
— Яку байку прочитали?
— Яка головна думка байки?
— Яке прислів’я зустрічається в байці?
— Як ви його розумієте?
VII. Домашнє завдання.
— Навчитися виразно читати байку Л.Глібова “Зозуля і Півень”. Підготуватись читати в особах. Хто має бажання і вміє гарно малювати, може створити малюнок до байки.

Тема. Позначення м’якості приголосних знаком м’якшення (ь).

Тема. Позначення м’якості приголосних знаком м’якшення (ь). Перенос слів зі знаком м’якшення ь. (Вправи 224-228.)

Мета. Формувати в учнів навички правильної вимови й написання слів із знаком м’якшення. Розвивати вміння здійснювати перенос слів

із знаком м’якшення, робити звуко-буквений аналіз таких слів. Обладнання. Таблиця «Пиши красиво і правильно», малюнки: олень, лось,лань, сіль, рись, заєць, кріль.

Хід уроку

I. Перевірка домашнього завдання.

Зачитування тексту диктанту безперервної дії з уроку 111 і далі (3—4 учні виступають зі своїми повідомленнями — власним варіантом продов­ження диктанту).

II. Каліграфічна хвилинка.

1.Запис знаку м’якшення (зі з’єднанням і без нього).

ьььь

2.Вправа-конкурс.

—         Каліграфічно запишіть якомога більше слів зі знаком м’якшення
(час для запису — 2 хвилини).

3. Зачитування записаних слів. Спостереження за вимовою м’яких при­ голосні»: звуків, визначення букви, яка «означає м’якість них приголосних.

III.Робота над новим матеріалом.

1.Самостійне опрацювання вправи 224 (усно).

—      Яка буква позначає м’якість звука [н’]? (Буква «знак м’якшення»)

2.Вибіркове списування (за вправою 225).

а) Самостійне читання вірша;

б) вибіркове списування за завданням 2:

в) спостереження за вимовою парних твердих та м’яких приголосних звуків.

Висновок. М’якість приголосних звуків позначається буквами і, я, ю, є і знаком м’якшення ь.

3.Опрацювання правила (с. 95). Фізкультхвилинка.

4.Творча вправа 226.

—      Спишіть, змінюючи слова за зразком (багато   — один).

5.Самостійне творче списування (за вправою 227) з фронтальною пере­віркою.

—       Спишіть слова, вставляючи, де треба, знак м’якшення.

6.Малюнковий диктант із самоперевіркою.

Слова завчасно записані на закритій дошці. Учитель показує малюн­ки, а учні записують слова: олень, лось, лань, сіль, рись, заєць, кріль.

Назвіть м’які приголосні у кожному слові і букви, які позначають
м’якість попередніх приголосних звуків.

7.Перенос слів із знаком м’якшення.

—Випишіть із каліграфічної хвилинки слова зі знаком м’якшення всередині слова.

—Як би ви перенесли таке слово з рядка в рядок?

Діти пропонують свої варіанти відповідей. Вчитель, при потребі, ви­правляє, спрямовує.

IV.Підсумок уроку.

V.Домашнє завдання з інструктажем.

Вправа 228, с. 95 — правило.

 

Тема: Написання півовалів, розкритих вліво і вправо.

Тема: Написання півовалів, розкритих вліво і вправо.

Мета. Вчити писати малі та великі півовали. Збагачувати словниковий
запас школярів..
Хід уроку

І. Повторення назв ліній сітки зошита.

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Відгадування загадки.
До нас на урок завітав новий  учень :

Є у лісі ведмедик,
дуже ласий до меду,
до солодких ожинок,
до суничок, малинок.
Ще у лісі густому
є малесенький гномик,
теж він любить ожину
і суницю, й малину.
Велет-гном і Малятко,
так ведмедика звати
добрі друзі, щоранку
разом сходять із ганку,
щоб збирати ожину,
і суницю, й малину. Є у лісі ведмедик,
дуже ласий до меду,
до солодких ожинок,
до суничок, малинок.
Ще у лісі густому
є малесенький гномик,
теж він любить ожину
і суницю, й малину.
Велет-гном і Малятко,
так ведмедика звати
добрі друзі, щоранку
разом сходять із ганку,
щоб збирати ожину,
і суницю, й малину.
Ви  вже зрозуміли що це ведмедик.
А щоб зним ще ближче познайомитись давайте подивимось мультфільм
.

2. Бесіда з учнями.
– Як звати цього ведмедика? ( Вінні-Пух )
– Назвіть його друзів.
– Що Пух дарував Ослику?
– Який подарунок приніс Вінні-Пуху П’ятачок?
– Що б ви, діти, подарували ведмедику?
3.Складання речень за схемами.
|___ ___ .
|___ ___ ___.
4.Визначення теми і мети уроку.

Ведмедик приніс завдання від звірят лісової школи.
Ось такі значки писали учні цієї незвичайної школи( с С ).
На цьому уроці, малята, ми теж навчимося зображувати півовали.
5.Письмо малих півовалів:
а) лівого півовалу;

6.Пальчикова гімнастика.
Мудрі пальці вказівні,
Але ще слабкі вони.
Треба їм потренуватись,
Треба сили набиратись.
Діти ставлять на парту подушечки обох вказівних пальців і натискають
ними на парту. Повторюють віршик кілька разів.

Слухання казки:

Казка про ведмедика Непосидька
Олена Заміховська
У дрімучому лісі стояла собі хатка, де жили стара ведмедиця зі своїм сином-ведмедиком. Називався він Непосидько. Якось уранці ведмедика розбудив сонячний зайчик, що весело стрибав по хаті. Ведмедик здивувався: „Звідки він тут узявся?” А зайчик тим часом у вікно утік. Почав Непосидько маму будити:
– Пусти мене погуляти з сонячним зайчиком!
Ведмедиця натягнула ковдру на самий ніс і пробурчала:
– Ще зима, весни ще кілька тижнів чекати. Спи!..
Але ведмедику не спалося. Він тихенько зліз з ліжечка, прочинив двері й визирнув надвір.
Бачить – справді ще зима, хатку снігом завалило, а сонячного зайчика вже нема. Сива хмара закрила небо, в лісі потемніло. Пішов ведмедик у ліс сонячного зайчика шукати. Бачить, синичка по гілках стрибає і теж наче щось заклопотано шукає.
– Ходи сюди! – гукає ведмежатко. – Мене звати Непосидько, а тебе?
— Я звуся Жовтаня.
— Давай побавимось! – каже ведмедик.
— Я дуже голодна, зима кінчається, а в лісі вже зовсім їжі не залишилося.
Скоріше б уже весна! – Сказала Жовтаня і полетіла геть.
Іде Непосидько далі. І раптом у нього над вухом хтось як крикне:
– Кар-р-р!!
Ведмедик з переляку видряпався на якесь деревце. Бачить: у нього перед носом гойдається кілька червоних ягід. І згадав ведмедик про голодну синичку. Почав її гукати:
— Агов, Жовтаню, де ти? Лети сюди, я знайшов тобі сніданок.
Прилетіла синичка:
— Та це ж горобина! Така смакота! – подзьобала ягідок і каже:
— А тепер і побавитись можна!
І почали вони у піжмурки гратися. Ох, як весело їм було!

7.Відповіді на проблемні запитання.
— Що любить їсти ведмідь?
— Де хижак влаштовує свій барліг?
(У великому дуплі, під корінням вивернутого дерева, під скелею або
просто в густому ялиннику робить звір барліг. )
— Чи впадає він у повне заціпеніння?
(Звір не впадає, а дрімає, прислухаючись, що робиться навкруги, і в разі
небезпеки залишає барліг. У теплі малосніжні зими, коли є багато їжі,
частина самців бродить майже цілу зиму).
8. Дітки а пригадайте пісеньку про ведмедя.
А цю пісеньку ви чули?

Ведмедик смокче лапу, бо хоче їсти.
9.Письмо великих півовалів по лініях-опорах.


Великий півовал подібний за формою до малого, але відрізняється за
розміром.
10)Фізкультхвилинка.
Подивіться , он за нами,
Жовкне ліс на видноколі.
Озирніться — он сосна,
Сумно їй, вона одна.
Листячко зберіть під кленом.
Будем листячком махать,
Всіх звірят розвеселять.
Діти в лісі гуляють,
Бігають, стрибають,
Комариків відганяють
Та додому повертають.
11. Письмо правого великого півовала.


12. Переказ переглянутого мультфільму:

Дітки розкажіть чому Вінні – Пух потрапив у таку пригоду?

ІІІ. Штрихування Вінні -Пуха.


Малята, нашому лісовому гостю час повертатися додому. На згадку
він залишає своє фото. Зробимо його кольоровим.

ІV. Підсумок уроку.

1.Письмо на дошці вивчених півовалів.

2.Вивчення вірша Н. Кириян  «Ведмідь» «В лісі є зелена хата».
Яедмідь заліг
У свій барліг,
Коли на землю
Випав сніг.
Коли ведмідь устане,
Тоді і сніг розтане.
Ведмідь-сонько
Усе ще спить,
Тому і сніг
Навкруг лежить.
Коли ведмідь устане
Тоді і сніг розтане.

 

Тема. Заготівля і зберігання природного матеріалу. Урок-екскурсія в парк(1 кл.)

Тема. Заготівля і зберігання природного матеріалу. Урок-екскурсія в парк

Мета: ознайомити учнів із суттєвими ознаками осені; формувати вмін- ня розрізняти рослини за певними ознаками та формувати основи еколо- гічного мислення; ознайомити з правилами збирання і зберігання природ­них матеріалів; розвивати спостережливість; виховувати бережливе став­лення до природи.

Обладнання: папки та коробки для зберігання природного матеріалу, га- зетний папір, праска.

ХІД УРОКУ

Організація класу до екскурсії

Повторения правил поведінки на дорозі та в природі.

Розподіл класу на групи для збирання природного матеріалу (жолуді, каіитани, шишки, листки) та ознайомлення із правилами збирання при­родного матеріалу.

Екскурсія до парку

Відгадування загадки.

Коли вона загляне в сад, Наллється соком виноград I пізні яблука ранет Солодкі стануть, наче мед. Як помандрує по гаях 3 чарівним пензлем у руках,— Все розмалює на путі, Берізки стануть золоті. I ми їі уклінно просимо: — Заходьу гості, щедра… (осінь).

Бесіда вчителя про прихід осені.

Практична робота учнів (виконання трупами завдання).

Звіт учнів про зібраний природний матеріал.

Організація гри «До дерева біжи».

Повернення до школи

Аналіз та оцінка дитячої діяльності.

Ознайомлення із правилами зберігання природного матеріалу.

Підсумок уроку

Чи сподобалася вам екскурсія в парк?

Що нового ви дізналися про прихід осені, дивлячись на її прикме- ти у парку?

Які дерева вам зустрілись? Опишіть їх.

Які плоди дерев ви збирали?

Поєднайте стрілочками плоди дерев та їх назви. (Предметні малюнки.) Сосна, ялина

Каштан

Клен

Дуб

А закінчити нашу подорож я пропоную віршиком В. Бутрім «Ох- лісовичок».

Маленький Ох-лісовичок На зріст, неначе їжачок. Живе у лісі з давніх пір. Він не людина і не звір.

Цей Ох — великий чарівник! Для тих, хто в ліс зі злом проник, Не любить, кривдить ліс, псує, У Оха грізні чари є! Всі переплутає стежки, Заманить в хащу, де вовки, Напустить рій страшних примар — Багато в Оха грізних чар! А хто з добром у ліс прийде, Тих Ох-господар проведе Поміжялин, беріз, дубів, Дасть трохи лісових скарбів. Такий він, Ох! Він лісу друг, Цей фантастичний добрий дух. Якгцо ти теж шануєш ліс, Приходь до Оха і не бійсь!

Тема. Заготівля і зберігання природного матеріалу. Урок-екскурсія в парк

Мета: ознайомити учнів із суттєвими ознаками осені; формувати вмін- ня розрізняти рослини за певними ознаками та формувати основи еколо- гічного мислення; ознайомити з правилами збирання і зберігання природ­них матеріалів; розвивати спостережливість; виховувати бережливе став­лення до природи.

Обладнання: папки та коробки для зберігання природного матеріалу, га- зетний папір, праска.

ХІД УРОКУ

Організація класу до екскурсії

Повторения правил поведінки на дорозі та в природі.

Розподіл класу на групи для збирання природного матеріалу (жолуді, каіитани, шишки, листки) та ознайомлення із правилами збирання при­родного матеріалу.

Екскурсія до парку

Відгадування загадки.

Коли вона загляне в сад, Наллється соком виноград I пізні яблука ранет Солодкі стануть, наче мед. Як помандрує по гаях 3 чарівним пензлем у руках,— Все розмалює на путі, Берізки стануть золоті. I ми їі уклінно просимо: — Заходьу гості, щедра… (осінь).

Бесіда вчителя про прихід осені.

Практична робота учнів (виконання трупами завдання).

Звіт учнів про зібраний природний матеріал.

Організація гри «До дерева біжи».

Повернення до школи

Аналіз та оцінка дитячої діяльності.

Ознайомлення із правилами зберігання природного матеріалу.

Підсумок уроку

Чи сподобалася вам екскурсія в парк?

Що нового ви дізналися про прихід осені, дивлячись на її прикме- ти у парку?

Які дерева вам зустрілись? Опишіть їх.

Які плоди дерев ви збирали?

Поєднайте стрілочками плоди дерев та їх назви. (Предметні малюнки.) Сосна, ялина

Каштан

Клен

Дуб

А закінчити нашу подорож я пропоную віршиком В. Бутрім «Ох- лісовичок».

Маленький Ох-лісовичок На зріст, неначе їжачок. Живе у лісі з давніх пір. Він не людина і не звір.

Цей Ох — великий чарівник! Для тих, хто в ліс зі злом проник, Не любить, кривдить ліс, псує, У Оха грізні чари є! Всі переплутає стежки, Заманить в хащу, де вовки, Напустить рій страшних примар — Багато в Оха грізних чар! А хто з добром у ліс прийде, Тих Ох-господар проведе Поміжялин, беріз, дубів, Дасть трохи лісових скарбів. Такий він, Ох! Він лісу друг, Цей фантастичний добрий дух. Якгцо ти теж шануєш ліс, Приходь до Оха і не бійсь!

Тема. Вступне заняття. Значения праці вжитті людини. Організація робочого місця(1 кл.)

Тема. Вступне заняття. Значения праці

вжитті людини. Організація робочого місця

Мета: формувати знания учнів про значения праці в житті людини; ознайомити учнів із організацією робочого місця та обов’язками черго- вих.

Обладнання: таблиці «Ким бути?» та малюнки із зображенням людей різних професій, робочий одяг учня, матеріали та інструменти, необхід- ні на уроках трудового навчання, таблиця «Пам’ятка учня про організа- цію робочого місця», зразки укомплектованих для уроків трудового на­вчання папок.

ХІД УРОКУ

Організація класу

У ч и т е л ь

Всі сідайте тихо, діти, Домовляймось не шуміти. Тож гаразд, часу не гаєм I урок розпочинаєм!

Повідомлення теми і мети уроку

Формування нових знань і умінь

Читання вірша «Предківське коріння» (ВеремійчикI. М. Трудове навчання.

1 клас).

Перевірка сприймання прочитаного.

Які назви професій ви почули у цьому вірші?

Розповідь учителя про роль праці в житті людини.

У нашій країні працюють мільйони людей різних професій. Все, що нас оточує,— будинки, заводи, мости, кораблі, автомобілі, трактори, ком- байни, літаки — зроблено руками людини.

Праця — це основа людського життя, джерело багатства держави.

Колективне виконання вправи «Учитель — учні».

Уявімо собі життя без роботи: і на виробництві, і в школі ніхто нічо- го не робить. Що б сталося?

Не працює електрик…

Учні. Немає світла, у квартирі темно, не працюють телевізори, холо­дильники, праски, пилососи…

Не вийшов на роботу пекар… Учні. Усі залишилися без хліба.

Вирішив відпочити кочегар…

Учні. Буде холодно в школі, в дитячому садку, в лікарні.

А якщо всі доярки не вийдуть на роботу? Учні. Не буде молока, сметани, сиру.

Правильно, діти, життя — це праця і бережливість.

Отже, щоб жити, потрібно трудитись. I тому кожна людина, ще бу­дучи в школі, обмірковує, яку професію обрати у майбутньому. У школі ви вчитеся працювати. Основна праця для вас — це навчання. Але поряд з цим ви вчитесь і фізично працювати, виконувати певні дії з інструмента- ми, допомагати старшим учням на пришкільній ділянці, у саду, а також ви виконуєте певні види роботи у нашій класній кімнаті.

Фізкультхвилинка.

Відгадування загадок.

Здається, проста річ така, Як гайка чи гвинти,— Без них не зробиш літака Іпоїзду нейти… Деталіточать… (токарі).

У порулітню, в час осінній, Навесні — в гарячий час — Косять, жнуть вони і сіють, Орють лан у котрий раз. {Хлібороби)

Твій одяг вийде, мов картинка. Все по тобі — рукав і спинка, Тож на примірці — так годиться — Стій рівно і не смій крутиться. (Кравець)

Хто розносить нам листи, Телеграми і газети? Ой, важка у нього ноша! Діти, хто він?.. (Листоноша)

IV. Ознайомлення учнів із загальними правилами безпечної праці та обов’язками чергових

Робота за таблицею № 1.

Робота за підручником (С. 4).

Робота за таблицею № 2.

Фізкультхвилинка.

Практична діяльність учнів. Гра «Хто з чим працює?»

Конкурс знавців інструменту.

V. Підсумок уроку

Які професії вам сподобалися?

Яким повинно бути робоче місце?

Які обов’язки чергових?

Чи сподобався вам урок?

Пригадайте прислів’я, приказки про труд людини, її ставлення до праці.

Який майстер, така й робота.

Сумний день до вечора, коли робити нічого.

Без труда нема плода.

Майстер на всі руки.

Під лежачий камінь і вода не тече.

Щоб рибу їсти, треба у воду лізти.

У ч и т е л ь

Спитай у тата чи у мами, Які професії у них… Професій в світі є чимало — Сповна їх вистачить на всіх. Та є одна поміж професій, Якої вчаться всі в житті, Яка для кожного найперша, Якої вчитиметесь ви. Письменник, лікар чи геолог, Учитель, слюсар чи кресляр — Всі називають головною Одну професію — школяр. Бо ВСІМ ВІДОМО, ГЦО без школи, Без знань, що мусиш там набуть, Не станеш у житті ніколи Тим, КИМ в дитинстві мрієш буть.

(А. Костецький)