ТЕМА . В. СУХОМЛИНСЬКИЙ «ЯК ЖЕ ВСЕ ЦЕ БУЛО БЕЗ МЕНЕ?», «ПО ВОЛОСИНЦІ»

Мета: продовжувати ознайомлювати учнів з оповіданнями; вчити учнів свідомого,правильного, виразного читання вголос і мовчки; формувати
мовленнєві уміння; розвивати зв’язне мовлення, образне мислення.
Хід УРОКУ
І. Мовна розминка
1. Скоромовка.
Читайте швидко й чітко.
Норці не потрібна нірка,
Норка носить теплу шкірку.
2. Навчіться читати виразно.
ЛІНЬКИ НАПАЛИ
Чом це ти,котику,
Довго так спиш?
Чи ліньки на тебе напали?
Ми вже й із лісу
З татом прийшли —
Грибів-маслюків
Назбирали.
Чом це ти звичку
Таку собі взяв:
Довго на ліжку валятись?
Хто ж бо захоче
З лінивцем таким,
Невмиваним, заспаним,
Гратись?
М. Томенко
— Що засуджує автор у цьому вірші?
— Чи добре бути лінивим?
3. Чистомовка.
Енька-енька-енька — донечка маленька.
Ає-ає-ає — маму все чекає.
Ила-ила-ила — посуд перемила.
Ла-ла-ла — квіти помила.
Иця-иця-иця — росте в мами помічниця.
4.Читайте вірш декілька разів.
У ЛУЗІ
Заєць в лузі
Сіно косить,
А зайчиха
В скирту зносить,
А малесенькі зайчата,
Куцохвостики вухаті,
Возять возом сіно
В хату,
Щоб було м’якенько
Спати.
А. Костецький
— Що читали? (Вірш)
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
— Які ще жанри літератури, крім віршів, ви знаєте?
— Прочитайте назву розділу.
Оповідання — це розповідний, прозовий твір про різні випадки з життя людей, тварин. На відміну від віршів, речення в оповідання не римуються.
ІІІ. Опрацювання оповідання В. Сухомлинського «Як же все це було без мене»
1. Читання оповідання вчителем.
— Над яким питанням задумалася Яринка?
— Скільки їй минуло років?
2. Словникова робота.
доньці довкола
сорочечка шкільне
сплеснула приміряє
тиждень викладеного
3. Гра «Бджілки».
Напівголосне читання учнями тексту, кожен — у своєму темпі.
— Прочитайте питальні речення.
— Чиї це слова?
— З якою інтонацією ставила запитання Яринка? (Здивовано)
— Як слід читати слова мами? (Спокійно, лагідно, розмірено)
Фізкультхвилинка
4. Читання оповідання учнями.
Гра «Не перерви ланцюжок».
— Чому мама витягла з шафи всі Яринчині платтячка?
— Що побачила Яринка серед викладеного одягу?
— Прочитайте, якою була сорочечка? З чим порівнює її автор?
— Чому здивувалася Яринка?
— Що найбільше вразило дівчинку?
— Чи доводилося вам переживати такі почуття?
5. Читання оповідання за особами.
6. Гра «Котик і мишка».
Першою починає читати «мишка». Коли вона прочитає декіль¬ка слів або речення, то починає читати «котик». Він намагається на¬здогнати «мишку». Гра припиняється, коли обидва учні читають од¬не й те саме.
7. Складання характеристики дійових осіб.

Турботлива
Допитлива Мама
Уважна Яринка
добра
маленька

здивована
бережлива

— Доведіть свій вибір словами тексту.
8. Робота над ілюстрацією до оповідання.
— Розгляньте уважно малюнок.
— Кого ви на ньому бачите?
— Якими рядками оповідання ви підписали б малюнок?
9. Робота в групах.
Скласти словесний малюнок до оповідання.
10. Гра «Диктор телебачення».
Читати текст, періодично відводячи погляд, щоб подивитися на глядачів.
V. Опрацювання оповідання В. Сухомлинського «По волосинці»
1. Читання оповідання вчителем.
— Чи сподобалося вам оповідання?
— Чого воно нас вчить?

Словникова робота
Онука
весняного
першокласник
ледаченьким
вузлик
пляшку
в дзьобик
волосяне
щоразу
хвилювання
прийшовши
працьовита

— Читання слів учнями «дощиком».
— Назвіть слова-антоніми. (Ледаченьким — працьовита)
3. Читання оповідання учнями хором.
Гра «Дощик».
— Яка пора року описується в оповіданні?
4. Робота над аналізом змістом оповідання з елементами вибірково¬го читання.
— Хто пішов до лісу?
— Скільки років було Петрикові?
— Що дала бабуся нести Петрикові?
— Чому він не захотів нести вузлик? Чи справді він був дуже важким?
— Про що це свідчить?
— Що зробила бабуся з онуком, прийшовши до лісу?
— Що вони побачили? Яке було гніздо? Прочитайте.
— Що так вразило хлопчика?
— Чому він замислився?
— Яка головна думка оповідання?
5. Читання оповідання «ланцюжком».
— Знайдіть в оповіданні зачин, основну частину, кінцівку.
— Як пташка будувала своє житло? Прочитайте.
6. Робота над ілюстрацією до оповідання.
— Що зображено на малюнку?
— Якими словами тексту можна підписати цей малюнок?
7. Гра «Читання Незнайка».
Учитель читає речення, замінюючи деякі слова. Учні повинні помітити «помилку», прочитати речення правильно.
8. Гра «Розвідники».
— Скільки разів у тексті зустрічається слово?
I група: бабуся;
II група: Петрик.
9. Перевірте себе, з’єднайте частини речення.

Першокласник Петрик… …бабуся з онуком сіли відпочити.
Прийшовши до лісу,… …був ледаченьким хлопчиком
Пташка швидко літала до гнізда,… …й глянув на кущ.
Петрик підвівся… …щоразу приносячи по волосинці.
IV. Підсумок уроку
— Що сподобалося сьогодні на уроці?
— Чого вчить нас прочитане оповідання?
— Чи сподобалося вам оповідання?
— Що вас найбільше вразило?
V. Домашня робота
1. Переказувати оповідання.

2.Читати оповідання, дібрати прислів’я до нього.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*