Тема. СОВІСТЬ У ЛЮДИНІ — ГОЛОВНЕ (В. НЕСТАЙКО «РУДЕНЬКИЙ»)

Мета: удосконалювати техніку свідомого, виразного читання; вчити аналізувати, переказувати прочитані твори, оцінювати вчинки дійових осіб, зіставляти зміст твору з малюнком; розвивати зв’язне мовлення учнів; ати кращі людські якості.
ХІД УРОКУ
І. Мовна розминка
1. Чистомовка.
Наварили смакоти —
Будем їсти я і ти.
А сороки і ворони
Будуть їсти макарони.
Б. Чепуренко
2. Читайте правильно.
Джем ґудзик
джин дзвоник
дзвін джунглі
дзиґа джерело
дзьоб дзеркало
бджола дзвіночки
джміль кукурудза
2. Читайте, думайте, доповнюйте!
Слухають, пишуть, сидять, малюють —… (діти).
Співає, літає, будує, годує —… (пташка).
Повзе, блищить, шипить, жалить —… (гадюка).
Пише, запитує, навчає, перевіряє —… (вчитель).
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Гра «Обличчям до обличчя»
Учні повертаються одне до одного у парі й переказують зміст тексту.
ІІІ. Опрацювання оповідання В. Нестайка «Руденький»
1. Робота над заголовком і малюнком.
Гра «Мікрофон»
— Розгляньте уважно малюнок і пофантазуйте, про що йтиметь¬ся в оповіданні.
2. Гра «Бджілки».
Читання оповідання учням напівголосно, кожен — у своєму темпі.
— Чи сподобалося вам оповідання?
— Назвіть дійових осіб.

3. Словникова робота.
Пильно інколи
тицьнув поплескав
зойкнула помилився
похапливо усміхнувся
інколи тим
часом майданчик
Читання слів: повільно, з прискоренням, швидко, скоромовкою. Пояснення незрозумілих слів.
Дременути — швидко побігти, тікаючи від кого-небудь або дога¬няючи кого-небудь.
4. Читання тексту «ланцюжком».
— З якою інтонацією слід читати слова руденького? (Невпевнено, тихо, сором’язливо)
— Чиї слова слід читати впевнено, повчально, спокійно?
Фізкультхвилинка
Сильний вітер до землі
Гне дерева молоді.
А вони ростуть, міцніють,
Вгору тягнуться, радіють.
Вітер віє нам в лице;
Захиталось деревце.
Вітерець все тихше, тихше,
Деревце все вище, вище!
5. Робота над аналізом змісту оповідання.
— Хто грався на майданчику?
— Хто і чим пригостив дітей?
— Що зробив із цукеркою чорнявий хлопчик? А дівчинка та ру¬денький хлопчик?
— Чому дременув чорнявий хлопчик?
— Як дівчинка відреагувала на образу?
— Якою була поведінка руденького? Прочитайте.
— Чому він «швидко пішов геть»?
— Хто похвалив руденького? Прочитайте.
— Чому він не може бути поганим?
— Який висновок зробив дідусь?
— Які слова передають головну думку оповідання?
— Яка якість обов’язково повинна бути в справжньої людини? (Дописати в «павутинку»)
6. Читання уривка тексту за особами (розмова руденького хлопчика і дідуся).
7. Складання характеристики дійових осіб.
— Хто з дійових осіб оповідання вам сподобався? Хто — ні? Чому?
— Кого ви жалієте?
— Скажіть, хто який? (Спостережливий, добрий, маленька, злий, жадібний, мудрий, розважливий, слабка, сором’язливий, само-критичний, боягузливий…)
8.Гра «Читає Незнайко».
9. Переказ оповідання.
IV. Підсумок уроку
— Чого вчить оповідання, над яким сьогодні працювали?
— Із кого з героїв оповідання слід брати приклад?
— Із ким би хотіли товаришувати — з чорнявим чи з руденьким хлопчиком?
V. Домашнє завдання
Переказувати оповідання.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*