Тема . ЖИТТЯ ДАНО НА ДОБРІ СПРАВИ (В. СТРУТИНСЬКИЙ «СІДАЙТЕ, БУДЬ ЛАСКА»)

Мета: вчити учнів розуміти текст, виділяти головне, аналізувати, оцінювати вчинки дійових осіб; виховувати культуру поведінки, ввічливість, повагу до дорослих.
ХІД УРОКУ
І. Мовна розминка
1. Скоромовка.
Пішли рясні дощі.
Ловилися лящі.
А хлопці — мов хлющі:
Забули про плащі.
Та що їм ті дощі,
Коли такі лящі!
Хлющ — сильний дощ, злива.
Змокнути (стати) як хлющ — наскрізь, дуже сильно промокнути.
2. Чистомовка.
Ма-ма-ма — ой, мине вже зима.
Ець-ець-ець —повіває теплий вітерець.
Ок-ок-ок — тане останній сніжок.
Ва-ва-ва — веселіше синичка співа.
Ні-ні-ні — діти раді весні.
3. Загадка.
Я ловлю комах, жучків,
їм маленьких черв’ячків,
В теплий край я не літаю,
Під стріхою хату маю.
Цвірінь — сів я на хлівець,
Зовуть мене…
(горобець).
— Як називаються такі загадки? (Добавлянки)
4. Із букв слова добавлянка скласти слова (гра «Зоряна година»).
Добавлянка — доба, валянок, вода, банка…
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Гра «Обличчям до обличчя»
Учні повертаються одне до одного у парі й переказують зміст оповідання.
ІІІ. Опрацювання оповідання В. Струтинського «Сідайте, будь ласка»
1. Робота над назвою твору.
— Чи можна із заголовка дізнатися, про що це оповідання?
Гра «Мікрофон»
Учні висловлюють свої припущення.
2.Читання оповідання учителем.
— Де відбувалися події?
— Хто головний герой твору?
3. Словникова робота.
Гуркотів тітонька
Тримаючись розчинилися
ластів’ятко оченятами
Салон — внутрішня частина автобуса, призначена для пасажирів.
Блимає — дивиться, поглядає.
4. Читання оповідання учнями «ланцюжком».
— Які почуття виникли під час читання?
Фізкультхвилинка
Стрибу-стрибу! Скоки-скоки!
Прилетіли дві сороки.
Прискакали жабенята,
Стали у танку кружляти.
Прибігла лисонька –
Заграла на скрипочці.
Скре-ке-ке, ква-ква-ква!
Щоб спочила голова.
5. Аналіз змісту оповідання. Вибіркове читання.
— Куди їхав Сергійко?
— В якому класі він вчиться? Доведіть свою думку.
— Кому поступився місцем Сергійко?
— Як відчував себе хлопчик, коли тітонька поступилася місцем бабусі?
— Кого бабуся посадила на своє місце?
— Як вона звернулася до дівчинки?
— Що свідчить про те, що бабуся любить дітей?
— З яким настроєм вийшов Сергійко з автобуса?
— Чи можна сказати, що всі пасажири були ввічливими? Як це довести?
— Знайдіть і прочитайте слова ввічливості, що зустрічаються в тексті.
6. Гра «Живі слова».
У руках у дітей — картки зі словами. Учні повинні стати в пари, щоб утворити словосполучення.
1) Автобус, мотор, двері, Сергійко, дівчинка, гуркотів, виспіву¬вав, розчинилися, підхопився, блимає.
2) Крісло, вулиця, бабуся, дівчинка, вузлик, м’яке, сусідня, ста¬ренька, маленька, білий.
7. Читання оповідання за особами.
Гра « Чиї це слова? »
— Сідайте, будь ласка. (Сергійко)
— Сідайте, бабуню. (Тітонька)
— Ходи сюди та сідай, моє ластів’ятко. (Бабуся)
— Спасибі вам, бабусю! (Мама дівчинки)
8. Гра «Диктор телебачення».
Читати текст, періодично відриваючи погляд, щоб подивитися на глядачів.
9. Переказування оповідання.

1) Розмістіть героїв у тому порядку, в якому вони заходили до автобуса.
Бабуся, мама з дівчинкою, тітонька, Сергійко.
2) Розгляньте малюнки. Що зображено на кожному із них?
3) Переказ оповідання.
IV. Підсумок уроку
— Чого вчить нас оповідання?
— Які нові слова, що характеризують гарну людину, додамо до «павутинки»?
— Яке з прислів’їв найбільш повно відповідає змісту оповідання
• Ввічливих, лагідних скрізь шанують.
• Добре слово краще за мед.
• Гостре словечко коле сердечко.
V. Домашнє завдання

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*