Тема:Я. ЩОГОЛІВ «ЗИМОВИЙ РАНОК»,- М. РИЛЬСЬКИЙ «ЗИМА»; ЛЕСЯ УКРАЇНКА «СНІГ З МОРОЗОМ ПОМОРОЗИВ…»

Мета: вчити учнів правильно, виразно читати поетичні твори, аналізува¬ти їх; збагачувати словниковий запас учн^в; розвивати у дітей мислення, кмітливість, зв’язне мовлення, спостережливість; виховувати в учнів лю¬бов до краси зимового світу.
ХІД УРОКУ
І. Мовна розминка
1. Чистомовка.
Ма-ма-ма — прийшла до нас зима.
Ло-ло-ло — кучугури намело.
Ем-ем-ем — саночки візьмем.
Дем-дем-дем — на гірку підем.
Ам-ам-ам — ой, весело нам.
2. Скоромовка «дощиком».
Їхав грудень возом,
Віз мішок морозу,
До морозу криги,
А до криги — снігу.
3. Вгадай предмет за ознаками.
Білий, пухнастий, м’який —… (сніг). Холодна, люта, морозна —… (зима). Злий, тріскучий, лютий —… (мороз).
4. Гра «Блискавка».
Сніг, зима, іній, мороз, заметіль, холод, холодний.
— Яке слово зайве?
— Яким одним словом можна об’єднати всі ці слова? (Зима)
II. Повідомлення теми і мети уроку
— За вікном — чарівна красуня зима. Краса зимової природи на¬дихала поетів. За допомогою художнього слова вони яскраво і точно передають образи і зимового ранку, і засніженого саду, і поля.
Отже, дітки, вирушаймо у світ зимової краси і зимових див!
III. Опрацювання вірша Я. Щоголева «Зимовий ранок»
1. Читання вірша вчителем.
— Яку картину природи ви уявляли, слухаючи вірш?
2. Словникова робота.
Зграя вище ближче кришталем промінь промінь Читання слів «буксиром» за вчителем.
3. Читання вірша учнями. Гра «Бджілки».
— Чому автор називає ранок веселим?
— Яку саме зиму змальовує поет?
— Які птахи згадуються у вірші?
— Як ви розумієте виділені слова?
4. Гра «Диктор телебачення».
Читати текст, періодично відводячи погляд, щоб подивитися на глядачів.
5. Упізнайте рядки (читання з плаката).
Сн..г ..сн..м кр..шт..л..м бл..щ..,
Л..Т..Й Х..Л..Д Д..П..К.., С.нц.. вг..р.. ПЛ..Н.. В..Щ.., Т..н.. гр.. ЗД..Л..К..
Фізкультхвилинка
IV. Опрацювання вірша М. Рильського «Зима»
1. Гра « Бджілки ».
Напівголосне’читання учнями тексту, кожен — у своєму темпі.
— Яка ще пора року, крім зими, згадується у вірші?
2. Словникова робота.
Сніжно-синя многошумна холоднюча пухнастий кришталем завія
3. Читання вірша учнями. Гра «Дощик».
— Які слова у вірші повторюються?
— Які слова вірша розповідають про зиму? Які — про весну?
— З яких речень складається вірш?
V. Опрацювання вірша Лесі Українки «Сніг з морозом поморозив»
1. Самостійне читання вірша учнями.
— Яку пору року, крім зими, згадує поетеса?
— З яким настроєм читається вірш? (Із надією, зі сподіванням)
2. Читання вірша учнями.
Гра «Хвилі»
Ведучий задає «тон» і «темп» читання.
Вірш читається так, як хвиля прибивається до берега і відходить від нього: тихо — голосніше — голосно — тихіше — тихо.
— На що нарікають діти?
— До чого їх закликає поетеса?
— Прочитайте спонукальне речення.
— Що зробила зима?
— Що зробить літо?
3. До слів-назв предметів дібрати слова-назви дій.
Сніг з морозом —… (поморозив); літо —… (прилине); годинонька —… (прийде); зима —… (згине); поле —… (заквітне, зазеленіє); весна—…(вкриє).
— Які пестливі слова вживає поетеса?
VI. Підсумок уроку
— Що об’єднує вірші, які ми читали?
— Що найбільше сподобалося на уроці?
— Що приносить зима дітям?
VII. Домашнє завдання
Виразно читати вірші, намалювати малюнок до одного з них.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*